BODRUM SAĞLIK VAKFI

“Sadece bir gününüzü düşünün… Sabah uyandınız. Yatağınızdan kalkıp elinizi yüzünüzü yıkadınız. Kahvaltı keyfi yapıp belki işinize belki de okulunuza gitmek için yola çıktınız. İster toplu taşıma aracı ister özel araç sizi muhtemelen sıkıcı ve yoğun bir güne başlattı.

Belki çok yorulduğunuz için isyan ettiğiniz işinizden, okulunuzdan çıkınca arkadaşlarınızla ya da sevgilinizle buluştunuz. Sarıldınız, dokundunuz, konuştunuz, dertlerinizi anlattınız, paylaştınız!

YA DA!…

Sabah uyandınız. Yatağınızdan kaldırılmak üzere birine seslendiniz. (O biri varsa şanslınız!). Elinizi yüzünüzü yıkamak için lavaboya uzanmaya çalıştınız. Belki de gidecek ne işiniz ne de okulunuz var. Öyle ya, merdiveni nasıl inecek, örneğin tekerlekli sandalyenizle kaldırımları nasıl aşacaksınız? Otobüslerin yüksek girişlerini nasıl atlatacaksınız? Varsın işiniz okulunuz olmasın. Arkadaşlarınızla, sevgilinizle buluştunuz. Dokundunuz, dokunduysanız da göremediniz… Sarılamadınız… Sarıldıysanız da anlamını bilemediniz.

Karşınızda iki farklı yaşam! Hangisini seçerdiniz?
Eminim, onlara da şans verilseydi, sizin seçtiğinizi seçerlerdi…” ***

*** Pınar DUMLUPINAR’ın Habertürk’deki ‘Hayatı Paylaşma için Engel Yok!’ isimli yazısından alıntılanmıştır.

Bodrum Yarı Maratonu’nda yarışacak sporculara verilecek madalyalar ve plaketler, daha özel bir anlam taşımaları ve engellerin başarının ve güzelliklerin önüne geçemeyeceğinin bir simgesi olması amacıyla, Bodrum Sağlık Vakfı Sağlık Atölyesi’ndeki engelli arkadaşlarımızın el emeği çalışmalarıyla yapılacak ve içinizi ısıtacak bir anı olarak kalacak.

“ÖTEKİ” değil “KENDİLERİ” olabilmeleri için, 1996 yılında engelli bireylere fizik tedavi hizmeti vermek üzere bir araya gelen hayırsever iş adamlarının rüyası başta Bodrum halkının ve kamu kurumlarının da katkısı ile hepimizi onurlandıran bir gerçeğe dönüştü. 10.000 m²lik arazi üzerinde, 2.000 m²lik, iki ayrı binada, özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetleri, seramik atölyesi, mozaik atölyesi, müzik atölyesi çalışmaları ve sergi salonları ile hizmet vermeye başladı.

Gerek fiziksel koşulları gerekse profesyonel kadrosu ile dünya standartlarındaki hizmeti ile, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen fizyoterapi ve kişisel gelişim hizmetlerinin yanı sıra, engelli bireylerin bağımsız olarak yaşamlarını sürdürmelerini sağlamak, kent donatılarının engellilere uygun hale getirilmesi için yerel yönetimlerle işbirliği içinde yeni projeler üretmek, ailelerin ve toplumun engellilik ve sorunları konusunda farkındalıklarını arttırmak, Engellilerimize ve engelli ailelerine meslek kazandırmak ve sosyal hayata dâhil olmalarını sağlamak amacı ile kurulan Bodrum Sağlık Vakfı; amacını gerçekleştirmek için yerelde, ulusal alanda ve uluslararası alanda ilgili sivil toplum örgütleri, kurum ve kuruluşlar ile işbirliği içinde çalışmalarına devam ediyor.

Bodrum Sağlık Vakfı:
•    Engelli bireyin el becerilerinin geliştirilmesi ve istihdamlarının sağlanması ve engelli ailelerine meslek edindirmek için “Meslek Edindirme Atölyeleri”nin kurulması;
•    Şahsi başvurularda bulunan engelli bireylere giysi yardımı, tekerlekli sandalye sağlanması, resmi makamlardaki sorunları için yönlendirici bilgiler vermek ve bu konularda yardımcı olunması;
•    Ekonomik olarak dezavantajlı kişilere giysi, eğitim malzemesi, engelli araç ve gereçleri yardımı yapılması;
•    Engelli erkek öğrencilerin “Temsili Askerlik” görevlerini ifa ettirmek için Askeri Birliklerle ile ortak çalışma yapılması;.
•    Engelli istihdamı konusunda işveren kurumlarla işbirliği yapılması ve işe yerleştirme işlemlerinin gerçekleştirilmesi;
•    Yerel yönetimlerle,  müftülüklerle, muhtarlıklarla , bölgedeki engelli bireylerin tespiti ve kendilerine ulaşılması için ortak çalışmalar yapılması… gibi birçok sosyal sorumluluğu özveriyle ve başarıyla yerine getiriyor.

BODRUM YARI MARATONU

Ekim ayının ilk haftası düzenlenecek olan Bodrum Yarı Maratonu; 21K – 10K – 5K etapları ile tarih ve güzellik dolu parkurunda; Myndos kapısı, Antik Tiyatrosu, Bitez ve Kumbahçe sahilleri ile tüm koşu severleri ve ailelerini heyecanla bekliyor.

İLETİŞİM

info@bodrumyarimaratonu.com